تلخ

راه اندازی کمپین داوطلبانه همراه اول برای حمایت از محیط زیست با حذف قبوض کاغذی مشترکین در راستای مسئولیت اجتماعی

خیلی از کارشناسان معتقدند، بروز برخی از حوادث طبیعی ریشه مستقیم در نابودی طبیعت دارد. تخریب طبیعت در سالهای اخیر و با رشد تکنولوژی و ابزارهای جدید سرعت بیشتری گرفته است. طبق آمار، سالانه 15 میلیون درخت برای تولید کاغذ قطع می شود. درختانی که عمر زیادی داشتند، به راحتی برای تولید کاغذ نابود می شوند و سالها باید منتظر بود تا یک درخت جایگزین آن شود. اما می شود با صرفه جویی و برنامه ریزی دقیق مسئولان، از قطع بی رویه درختان جلوگیری کرد.

 

درهمین راستا وزیر نیرو اخیرا در راستای حفاظت محیط زیست دستور داده است تا قبوض کاغذی تا شهریور 98 حذف شود. اقدامی که می تواند هم از یک سو باعث به به گزارش رجانیوز، صرفه جویی در هزینه های دولت شود و هم گام مهمی است در حمایت از محیط زیست. به خواسته ای که برای اطلاع از میزان مصرف مشترکین، راه های ارتباطاتی الکترونیکی را جایگزین قبوض کاغذی می سازد. طرحی که اگرچه هنوز کاملا به مرحله اجرا در نیامده است، اما شرکت همراه اول از سال 93 به صورت خودجوش، توانسته این طرح را اجرایی کند. 

 

همراه اول از سال 93 به صورت کاملا مستقل و داوطلبانه کمپین مشابه ای را برای حمایت از محیط زیست راه اندازی کرده است تا با حذف قبوض کاغذی مشترکان هم در مصرف صرفه جویی شود و هم گامی در حفاظت از محیط زیست باشد.

 

در این کمپین مشترکان به صورت داوطلبانه میتوانستند از دریافت قبوض کاغذی صرف نظر کرده و از طرق و راه های ارتباطی دیگر صورت حساب های خود را دریافت کنند. این طرح که بیش از 5 سال از شروع عمرش می گذرد تا کنون توانسته از قطع نزدیک به 50 هزار درخت جلوگیری کند. همچنین همراه اول از محل صرفه جویی هزینه های این طرح طی توافقی در باغ گیاه شناسی ایران سرمایه گذاری کرده است تا به این نحو از گونه های گیاهی حفاظت شده و در حال انقراض حمایت کند. 

 

اگرچه خیلی از نهادها و دستگاه ها بارها اعلام کرده اند که تمایل زیادی برای اجرای این طرح دارند، اما تاکنون نتوانسته اند به دستاورد مهمی نائل شوند. شاید لازم باشد تا با الگو گیری از همراه اول سایر دستگاه های اجرایی نیز بتوانند در حمایت از محیط زیست گام بردارند. 

 

در حال حاضر بیش از 17 میلیون از مشترکان دائمی همراه اول از دریافت قبوض کاغذی انصراف داده اند که این یک موفقیت بزر در کارنامه اپراتور اول می باشد.

تلخ

در مذاکرات برجام یک نفر هم از بانک مرکزی کشور ما حضور نداشت /متن برجام را طرف مقابل می‌نوشت و جلوی ما می‌گذاشت/باید گروه قوی تری در برجام مذاکره می‌کردند/ ۵۰ کشور در حال حاضر پیمان‌ پولی دارند/ اکنون جنبشی در دنیا ایجاد شده که دلار را کنار بگذارند

گروه سیاسی-رجانیوز: ابراهیم شیبانی عضو شورای راهبردی روابط خارجی و رئیس بانک مرکزی در دوره اصلاحات چهارشنبه شب در برنامه جهان آرا گفت: شکی نیست که تحریم اثرات آزاردهنده داشته و دارد، اما اگر بخواهیم همه موارد را وابسته به آن بدانیم درست نیست. 

 

وی افزود: اگر ما هم در اقتصاد داخلی مدیریت جامع داشته باشیم و هم در بخش جهانی، مشکلات اقتصادی کمتر خواهد شد. 

 

شیبانی ادامه داد: در بحث تولید نیز راه‌هایی برای افزایش تولید داریم مانند کاهش روش‌های بروکراسی، افرایش سرمایه و کاهش فساد اداری. 

 

وی با اشاره به وظیفه دستگاه‌های مختلف در حل مشکلات اقتصادی خاطرنشان کرد: سه قوه هر کدام به جای خود در حوزه اقتصادی وظیفه دارند، اما قوه مجریه باید بیشتر متوجه این قضیه باشد. مردم از قیمت‌ها بیشتر رنج می‌برند لذا باید در این حوزه  توزیع و کنترل داشت. 

 

رئیس کل اسبق بانک مرکزی اظهار داشت: باید پول به طرز درست صرف و نهایتا تبدیل به تولید و توزیع و خدمات شود. البته وزارت اقتصاد صنعت و بازرگانی در خط اول هستند و باید مورد حمایت دولت باشند.

 

وی افزود: ما باید در درجه اول منابع را متراکم و بعد تزریق کنیم که نظام بانکی در این بین خیلی نقش دارد. البته موانع زیادی مانند مجوزها در تولید وجود دارد که باید تسهیل شود.  

 

عضو شورای راهبردی روابط خارجی در ادامه با اشاره به این نکته که تولید داخلی اصولا تحریم بردار نیست، اظهار داشت: ترامپ گفته مردم ایران نمی‌توانند نان بخرند، هر چند این آدم بی‌سواد است اما ما کشوری هستیم که 120 میلیون تن در سال محصولات کشاورزی داریم لذا ما اصلا نیاز نداریم وارد کنیم. با این اوصاف می‌توانیم خود را اداره کرده و البته صادرات هم داشته باشیم. 

 

وی ادامه داد: بسیاری از کشورها اگر محاصره انرژی شوند از پا در می آیند اما در کشور ما اینگونه نیست و بخاطر تولید و بُعد جغرافیایی تحریم ناپذیر هستیم. 

 

شیبانی تصریح کرد: ما اگر سیستم تولید را اصلاح کنیم، بسیاری از مشکلات اقتصادی هم حل می‌شود البته این نیازمند نظارت موثر است. 

 

وی با اشاره به اینکه متاسفانه بخش نظارت در حوزه اقتصادی رها شده است، گفت: اینکه بخواهیم رها کنیم که قیمت هر کالا خود اصلاح شود صحیح نیست. 

 

رئیس کل اسبق بانک مرکزی با واکاوی ریشه مشکلات اقتصادی کشور عنوان کرد: مشکل ما توانمندی مدیریت است، اگر مدیریت ما توانمند باشد اقتصاد درست می‌شود، بیان کرد: همه که فاسد نیستند، افراد هر چند ممکن است با بعضی افراد تبانی کنند اما قابل نظارت و ساماندهی است. 

حرف من اقتصاد پلیسی نیست اما اگر سوبسید می‌دهیم باید نظارت بر آن را هم قوی کنیم. 

 

وی با بیان اینکه مردم باید ببینند دولت نظارت می‌کند و با کسی تعارف ندارد، گفت: در مشکلاتی که در حوزه ارز پیش آمد  ما گفته بودیم که نباید اینقدر ارز رها شود؛ وقتی سیاست غلط می‌گذارید نتیجه آن هم غلط می‌شود. 

 

وی با بیان اینکه اگر مدیریت و نظارت قوی باشد تحریم هم کمرنگ می‌شود، افزود: سهم ضعف در مدیریت بیشتر از سهم تحریم ها در مشکلات اقتصادی است. 

 

شیبانی ادامه داد: گرانی هایی مانند خرما چه ربطی به تحریم‌ها دارد؟  این محصولات که تماما از خودمان است. لذا مشخص است که ما از داخل مشکل داریم. 

 

وی بیان کرد: ممکن است بخش کمی مانند قطعات و موارد اینگونه بستگی به تحریم داشته باشد اما زندگی عادی مردم اینها نیست. بحث، همان کالاهای اساسی است که یک مرتبه 4 برابر می‌شود که این اصلا ربطی به تحریم ندارد. 

 

این عضو شورای روابط خارجی گفت: دنیا اکنون باز ‌شده و اینگونه نیست که مثلا مداد را فقط از آلمان وارد کنیم، اما وارد کنندگان ما عجیب فقط به چند کشور چسبیده اند. کالاهای عمومی ما ربطی به این کشورها ندارد. 

 

وی ادامه داد: دنیا، دنیای سابق نیست که انگلیس فقط تولید کند و بگوید فقط من هستم. ما در این دنیای مسطح می‌توانیم مبادله و معامله کنیم، بخریم و بازار خود را برای کالاها پیدا کنیم. 

 

شیبانی در همین راستا اضافه کرد: عمده کالاهای ما که دو قلم نیست که بگوییم بستگی به دو کشور داشته باشد. لذا نظر ما نباید منحصرا به غرب آنهم به سه کشور مشخص باشد. 

 

وی همچنین ابراز تاسف کرد که متاسفانه در حال حاضر ما دیپلماسی اقتصادی نداريم و گفت: دیپلماسی اقتصادی این است که وزارت امور خارجه ما هدف اصلی را اقتصاد قرار دهد. 

 

عضو شورای راهبردی روابط خارجی همچنین یادآور شد: همیشه نفت مانند مورفین در رگ ما بوده است که فکر می‌کنیم این مشکل ما را حل می‌کند در صورتی که باید فکرمان در زمینه صادرات غیرنفتی کاملا اقتصادی باشد. 

 

وی بیان کرد: وزارت امور خارجه ما عموما، در قالبِ خاص افراد سیاسی هستند و سیاسی خوانده اند و کمتر اقتصاد را دنبال می‌کنند اینها مشکل ما است. 

 

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه صادرات ما از کشور واقعا کم است، گفت: تیم دیپلماسی ما باید تبلیغ کند و هنر این است که بتوانند کالاهای کشور را تبلیغ کنند اما عموما خود را محدود کردند و سیاسی کار می‌کنند. در حالی که ما اگر نفت را کنار بگذاریم و درست مدیریت کنیم بسیاری از مشکلات حل می‌شود. 

 

شیبانی ادامه داد: کشور ما صرف اینکه هزینه یک سفارت خانه را بدهد و نتوانیم محصولاتمان را به آن کشور عرضه کنیم به چه درد می‌خورد؟

 

وی با اعلام اینکه صادرات ما به افغانستان 3 برابر اتحادیه اروپا است، گفت: ما به اتحادیه اروپا 9 میلیارد و 453 میلیون یورو صادرات داشتیم که از این مقدار 8 ميليارد و اندی فقط نفت است. حال به کشور عراق در سال گذشته 9 میلیارد دلار صادرات داشتیم.

 

وی تصریح کرد: این غلط است که مردم ما فکر می‌کنند افغانستانی ها در کشور ما سربار هستند. افغان‌ها سرمایه گذاری های بسیاری در کشور ما دارند و پولش را هم نقدا پرداخت کرده اند.

 

شیبانی تصریح کرد: ما به افغانستان 3 میلیارد دلار صادرات داشتیم که صادرات غیر نفتی ما به اروپا نصف آن است. 

 

وی افزود: ما مقام اول را در صادرات به عراق کسب کردیم، اما فقط 280 میلیون دلار به روسیه صادرات داریم که مقصر کم بودن آن خودمان هستیم. چرا که روسیه بازار خود را به ما عرضه کرد و از ما خواست که محصولات کشاورزی برایش فراهم کنیم و فقط تاکید داشت که وارداتش از ایران مستمر باشد و قطع نشود اما متاسفانه ما در این حوزه ضعف داریم و نیازمند تعاونی هایی هستیم که بتوانیم از فرصت های صادراتی درست استفاده کنیم.

 

این عضو شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه ما متاسفانه “صادراتی” نبوده ایم و اکنون هم در این حوزه خوب عمل نمی‌کنیم، مثالی ارائه داد و گفت: کشور ما مقامهای اول را در دنیا در تولید خرما دارد، اما یکی از ضعف‌های ما بازاریابی نامناسب و عدم بسته بندی خوب است و نیاز است که وزارتخانه های اقتصاد، بازرگانی و امور خارجه در این حوزه اقدام کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه اگر شرکتی در کشورهای دیگر شعبه تاسیس کرد و مشغول ارزآوری برای کشور شد، باید مورد حمایت دولت قرار گیرد، افزود: درباره مسائل بازرگانی، باید دستگاه دیپلماسی و وزارت بازرگانی با هماهنگی دولت، این اقدامات را ساماندهی کنند. 

 

رییس بانک مرکزی دوره اصلاحات بیان کرد: نفت ما را می‌خواهند با منت بخرند و اینستکس را مطرح می‌کنند مگر چه خبر است؟ ما نفتمان را قطعا به فروش می‌رسانیم. 

 

وی گفت: در صورت تحریم اصلا تسلیم نمی‌شویم چون در حوزه انرژی و تولید انواع محصولات، رتبه بالایی داریم.  ما اگر اینها را درست راه بیندازیم و مدیریت سامان یابد مشکلات اقتصادی حل می‌شود. 

 

شیبانی با اعلام اینکه 50 کشور در حال حاضر پیمان‌ پولی دارند، گفت: چین با روسیه پیمان پولی 400 میلیاردی با هم بستند؛ قبول داریم اکنون با برخی کشورها کمی مشکل داریم اما با برخی کشورها که در بحث تحریم مشکل نداریم چرا پیمان پولی نداریم؟ البته آقایان با روسیه مذاکره کردند که قرار شده راه بیفتند که باید پیگیری شود. 

 

وی ادامه داد: اکنون جنبشی در دنیا ایجاد شده که دلار را کنار بگذارند. در ذخایر کشورهای دنیا دلار یه شدت کاهش پیدا کرده است اما متاسفانه ما این پیمان‌های پولی را پیگیری نکردیم. قبول دارم که برخی دستگاه های ما مانند بانک مرکزی تحت فشار و زحمت هستند اما باید مواردی که دنبال آن رفتند را پیگیری و به سرانجام برسانند. 

 

شیبانی در بخش‌ دیگری از سخنان خود با اشاره به برجام گفت: برجام با ملزمات آن یک سند خیلی پیچیده است و موارد ارجاعی آن زیاد است. فکر می‌کنم عمدا با خلل و فرج و پیچیده آن را نوشتند.

 

وی با بیان اینکه ما شاید آن خرد جمعی لازم را در تهیه برجام بکار نگرفتیم، گفت: مثلا در زمان برجام ما گفتیم که تعهد طرف مقابل درباره سوئیفت در برجام اصلا مشخص نیست اما دوستان از دولت آمدند و به شدت با نظر ما مخالفت کردند.

 

رئیس کل بانک مرکزی در دوره اصلاحات در همین حال گفت: در بحث برجام و مذاکرات اصلا یک نفر هم از بانک مرکزی کشور ما حضور نداشت؛ متن برجام را طرف می‌نوشت و جلوی ما می‌گذاشت و حتی با لغات آن بازی می‌کردند. 

 

 

شیبانی ادامه داد: هرچند مذاکره کنندگان زحمت می‌کشیدند اما آن خرد جمعی وجود نداشت.

 

عضو شورای راهبردی روابط خارجی بر همین اساس یادآور شد: در مذاکرات و انعقاد برجام، کارشناسان بانکی متشکل از یک تیم قوی باید آنجا حضور می‌داشتند. 

 

وی گفت: من پشت پرده برجام را نمی‌دانم اما پرسیدم و گفتند در روند برجام از بانک مرکزی کسی آنجا نبوده است. 

 

شیبانی ضمن قدردانی از تیم دیپلماسی کشور گفت:  ای کاش این تیم از ظرفیت بیشتری استفاده می‌کردند. طرف مقابل در سند برجام با واژه های بازی می‌کردند و ما هر چه می‌گفتیم آنها می‌گفتند منظور ما چیز دیگری بوده است. 

 

عضو شورای راهبردی روابط خارجی افزود: 

طرف مقابل همیشه می‌گفت توافق بد نباید امضا شود یعنی توافق نکردن بهتر از توافق بد است 

ما می‌توانستیم در بحث برجام صبر کنیم، مگر قرار بود چه اتفاقی بیفتد؟ 

 

وی تصریح کرد: باید گروهی قوی تری در برجام مذاکره می‌کردند و از افراد متخصص و کارشناس استفاده می‌کردیم. چه اشکالی داشت افراد زبده و متخصص را می‌بردند؟ 

 

شیبانی با تشریح ابعاد مختلف FATF، گفت: این یک قرارداد بین الدولی بود که آمریکا طبق معمول رفت و آن بالا نشست و البته نوع اجرای آن متفاوت بود. 

 

وی افزود: اگر ما به فرض آن را امضا کنیم، باید مانند خودشان اجرا کنیم. چنین قراردادی قطعا برای ما موضوعیت ندارد آنهم با این وضع تحریم که مدام بگویند این کار را بکن این کار را نکن. ما اعتماد نداریم چرا که در صورت اجرا بالافاصله داستان برجام پیش می آید چون در بحث هسته ای هم ما در همان هفته اول تعهداتمان را انجام دادیم. 

 

عضو شورای راهبردی روابط خارجی تاکید کرد: اینکه می‌گویند اگر این قرارداد را امضا کنید از تحریم بیرون می آیید غلط است. من از این(قرارداد) بیم دارم چرا که ابتدا باید تحریم ها برداشته شود. 

 

رئیس کل اسبق بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مشکل نقدینگی در کشور و تاثیر آن در تورم، گفت: نقدینگی در این دولت 30 درصد افزایش یافته و سه جا جهش نقدینگی داریم، این جهش‌ها هر کجا باشد در همه جا اثر مخرب خواهد داشت.

 

وی خاطرنشان کرد: زمانی که نقدینگی بالا باشد طبیعتا تورم هم بالا خواهد ماند. 

 

 

تلخ

انگلیسی‌ها برای رفع توقیف نفتکششان واسطه فرستادند

رئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت:کشوری که شاه بدون او کاری انجام نمی داد درحال حاضر با توقیف کشتی اش سرش به خاک سابیده شده وکارش به جایی رسیده که واسطه می فرستد وخواهش می‌کند کشتی را آزاد کنید.

تلخ

دیدگاه سناتور روس درباره نخست وزیری جانسون

رئیس کمیته امور بین‌الملل سنای روسیه معتقد است، “بوریس جانسون” نخست وزیر انگلیس باید در انتظار طوفان‌ها و زمین لرزه‌های زیادی باشد که باید دید چگونه با آنها برخورد می‌کند و بعید است که روابط روسیه-انگلیس هم بهبود یابد.

 

به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، “کنستانتین کاساچوف” رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه در تفسیر خبر تایید نخست وزیری “بوریس جانسون” در انگلیس در مطلبی برای روزنامه «راسیسکایا گازیتا» نوشت: “بوریس جانسون” رهبر حزب محافظه کار انگلیس به سمت نخست وزیری این کشور منصوب شد. این مسئله مسلماً یک موضوع داخلی است و انگلیسی‌ها مانند هر کشور دیگری کاملا حق دارند تا رهبران خود را انتخاب کنند. البته در رابطه با مشخصه‌های سیستم سیاست ملی این کشور، برخی مواقع این موضوع به جای سر و سامان بخشیدن به اوضاع، به هرج و مرج تبدیل می شود. هرچند این تصمیمات تا زمانی که از سوی خود انگلیسی‌ها توجیه دارد، مشروع خواهد بود.

 

کاساچوف یادآور شد، انتخاب بوریس جانسون، رهبر محافظه‌کاران به سمت نخست وزیری و به دنبال آن تایید وی در این سمت، از جمله مسائل عجیب و غریب در عرصه سیاست داخلی این کشور است. بسیار خوب می شد اگر انگلیس تنها به مسئله “برگزیت” خود می پرداخت و ادعاهای دائم در رابطه با مسائلی که اصلاً به این کشور مربوط نشده و در صلاحیت ملی آن قرار ندارد را کنار می‌گذاشت. البته این مسئله یکی از شاخص‌های سیاستمداران انگلیسی از جمله آقای جانسون است و وی در طول زمان داشتن مسئولیت وزارت امور خارجه انگلیس هم استعداد خود در این زمینه را به خوبی نشان داده و بعید است در زمان نخست وزیری وی این مسئله کمتر شود.

 

به عقیده این سناتور، بدین ترتیب این سیاستمدار انگلیسی باید در انتظار طوفان‌ها و زمین لرزه‌های زیادی باشد که باید دید چگونه با آنها برخورد خواهد کرد. و در این رابطه روابط روسیه-انگلیس که در حال حاضر بدترین دوران خود را سپری می‌کند نیز همانطور که در طول دوران مسئولیت آقای جانسون در سمت وزارت خارجه همچنان رو به تیرگی گذاشت، بعید است که بهبود یابد.

تلخ

نتانیاهو: اگر ما نبودیم خاورمیانه فروپاشیده بود!

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار با جمعی از روزنامه‌نگاران عرب مدعی شد، تل‌آویو نقش ضروری را در خاورمیانه ایفا می‌کند، زیرا تنها قدرتی است که مانع از فروپاشی منطقه و تسلط افراطگرایان بر آن شده است!

 

به گزارش رجانیوز به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه مستقل رای الیوم، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در نشستی با ریک پری، وزیر انرژی آمریکا گفت: پیشتر با هیئتی از روزنامه‌نگاران کشورهای عربی که بیشترشان روابط دیپلماتیکی با اسرائیل ندارند، دیدار کردم.

 

نتانیاهو موضوعات دیدار خود با روزنامه‌نگاران عرب را به اطلاع این وزیر آمریکایی رساند و تاکید کرد: آنها تمایل خود برای به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی ملت‌های عربی را ابراز داشته و گفتند، در راستای تقویت این روابط به اسرائیل سفر خواهند کرد.

 

نخست وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد: من این موضوع را که به آن باور دارم، یادآور شدم، تنها قدرتی که می‌تواند مانع از فروپاشی خاورمیانه از درون شود، اسرائیل است، می‌توانم با اطمینان بگویم بدون اسرائیل خاورمیانه زیر آتش گروه‌های افراطی سقوط کرده بود. اسرائیل در این منطقه حضور دارد و با اقداماتی که در پیش گرفته، تلاش‌های بزرگی که انجام داده و همکاری‌هایی که برقرار کرده مانع از فروپاشی خاورمیانه و افتادن آن به دست افراط‌گرایان می‌شود.

 

دفتر اطلاع‌رسانی کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) در بیانیه‌ای اعلام کرده بود، روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان مشهور برخی کشورهای عربی از جممله عربستان، عراق و اردن از کنست بازدید کردند.

 

نتانیاهو در مناسبت‌های مختلف گفته بود که اسرائیل تنها با اردن و مصر روابط دیپلماتیک کاملی دارد و در مسیر تقویت روابط خود با کشورهای عربی و اسلامی قرار دارد. به عنوان مثال، او در ژوئن گذشته گفته بود، “روابطی علنی و محرمانه با بسیاری از رهبران کشورهای عربی داریم و همینطور روابط گسترده‌ای میان اسرائیل و بیشتر کشورهای عربی وجود دارد”.

 

نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنین روز سه‌شنبه در سالگرد جنگ تابستان 2014 و عملیات الجرف الصامد (صخره سخت) گفت: اسرائیل به دنبال دستیابی به صلح با نوار غزه است اما همزمان برای حمله نظامی گسترده‌ای که ضربه مهلک و بی‌سابقه‌ای را به دو جنبش حماس و جهاد اسلامی وارد کند، آماده می‌شود.

 

وی در ادامه مدعی شد: در راستای برقراری صلح و آرامش تلاش می‌کنیم اما برای آغاز عملیات آماده می‌شویم و هرگونه عملیات نظامی گسترده‌ای به حماس و جهاد ضربه بزرگی را وارد خواهد کرد و این ضربه‌ای نظامی خواهد بود که حماس و جهاد مانند آن را تجربه نکرده‌اند. نمی‌توانم وارد جزئیات شوم اما شرکای ما قطعا می‌دانند که این حرف پوچی نیست، ما آرامش می‌خواهیم و در عین حال برای جنگ آماده می‌شویم.

 

او درباره چهار اسرائیلی مفقود شده از جمله دو سربازی که از سال 2014 در اختیار حماس هستند، گفت: متعهد به بازگرداندن آرون شائول، هدار گولدن، آویرا منگیستو و هشام السید به خانواده‌هایشان هستیم، نمی‌توانم جزئیات اقداماتمان را ارائه کنم اما ما کارهای بسیاری انجام می‌دهیم.

 

نتانیاهو در پایان گفت: آنچه انجام می‌دهیم برای همه سربازان مفقود شده است و زمانی که جسد زیخاریا باومل را از سوریه بازگرداندیم، ثابت کردیم که به تعهدمان عمل می‌کنیم.

تلخ

اهمیت آشپزی بخصوص برای تازه عروسها

در جامعه ی قدیم ایران ، همواره نوعروسان برای یادگیری و انجام آشپزی با فشارهای زیادی روبرو بودند و باید در ارائه ی دست پخت خوب از یکدیگر پیشی می گرفتند . شنیده شده است که در برخی از مناطق کشور نو عروسان پیش از مراسم ازدواج آشپزی کرده و مادرشوهر طعم غذای ایشان را می چشیده است و در نتیجه بر تایید یا رد ایشان اصرار میکرده است . چنین توجهی در جوامع گذشته سبب ایجاد مشکلات بسیاری برای افراد شده که عدم وجود زیرساختی برای آموزش آشپزی نیز بر بوجود آمدن مشکلات عدیده در اینباره شدت بیشتری می بخشید.

 

اما با گذشت زمان و با شاغل شدن بسیاری از بانوان ، توجه به آشپزی پله پله کاهش یافت تا اینکه شاهد کم رنگ شدن لذت غذاهای اصیل ایرانی در بسیاری از خانه ها بوده ایم . در این بین با پیشرفت تکنولوژی و بخصوص اینترنت و دسترسی آسان به ابزارها و سایت های اینترنتی که در جهت آموزش رایگان آشپزی فعالیت می کنند امکان آموزش رایگان را برای نوعروسان بوجود آورده است تا با وجود یک منبع آزاد بتوانند تجربه ی پخت غذاهای مختلف را داشته و این مسیر را با راهنماهای بسیار به سرمنزل مقصود برسانند .

 

 

مجله ی خانوادگی زرین بانو با توجه به نیاز جامعه به چنین منبعی تاسیس شده و گردانندگان این سایت در صدد بوجود آوردن محیطی برای بازنشر تجربیات خود می باشند . آموزش های قرار گرفته در این سایت با سایت های مشابه دیگر که بیشتر در صدد ارائه ی مطلبی ساده و بدون پشتوانه ی تجربی می باشد تفاوتی اساسی دارند . مطالب موجود در زرین بانو به صورت کامل توسط نگارنده تست شده و نکات مهم حین انجام آشپزی به مطالب آموزشی اضافه شده اند . چنین رویکردی سبب شده است که کاربران با اعتماد بیشتری همراه اموزش های این وبسایت باشند و نتیجه ای ایده عال از این همراهی بگیرند .

 

دسته بندی های مختلفی از آشپزی در زرین بانو موجود می باشند که میتوانند تمامی نیازهای آشپزی نوعروسان را به سادگی رفع نمیاند . توجه خاص به غذاهای ایرانی از مهمترین اهداف قرار گیری آموزش ها در این سایت می باشد .

 

فوت و فن های بسیاری برای یک آشپزی موفق وجود دارد که این فوت و فن ها در غذاهای ایرانی دوچندان می شود . دقت بالا در انتخاب مواد اولیه بدون شک از مهمترین نکات قوت یک آشپزی موفق است که تمامی نکات مرتبط با آن در مقالات مختلف اشاره شده است .

 

علاوه بر غذاهای ایرانی ، بر روی دستر ها و نوشیدنی ها نیز تاکید بسیار شده است . این آموزشها به دلیل مدت زمان بسیارکمی که صرف آنها می شود و آماده سازی سریع کاربرد بسیاری در جامعه ی کنونی ما دارد و میتواند گره گشای روزهای پرکار بانوان ایرانی باشد .

 

دسته بندی های مختلفی برای آش ها ، سوپ ها ، ترشی ها ، مرباها و … نیز وجود دارد که برخی استفاده ای فصلی دارند و برخی نیز به صورت روزانه مورد استفاده قرار میگیرند . برای مثال مربا بیشتر در 6 ماهه ی اول سال پخت می شود و بیشتر در 6 ماهه ی دوم سال مورد مصرف قرار میگیرد . بدین روی نیازمند نگهداری بلند مدت می باشد . اگر این نگهداری با اصول اولیه صورت نگیرد بدون شک سبب کپک زدن و از بین رفتن تلاش کدبانوی خانه خواهد شد . بدین ترتیب آشکار می شود که استفاده از منابع معتبر در شناخت فوت کوزه گری آشپزی می تواند بسیار مفید بوده و تاثیرات مثبتی حتی در آینده داشته باشد .

 

 

همانطور که اشاره شد شناخت مواد اولیه ی مرغوب از مهمترین مسائل در یک آشپزی موفق می باشد . بهتر است بانوان ایرانی حداقل به صورتی گذرا با خواص میوه ها ، خواص گیاهان دارویی و … آشنایی داشته باشند تا بتوانند استفاده ای مناسب از این مواد در آشپزی ، در تهیه دمنوش های مفید و … داشته باشند و محیطی سالم برای خود و اعضای خانواده خود ایجاد نمایند .

 

با توجه به چنین نیازی در این مجله ی خانوادگی توجه بسیار زیادی بر روی شناخت میوه ها و بخصوص گیاهان دارویی شده است . بررسی جزء به جزء خواص رازیانه ، خواص بیدمشک ، خواص میوه های مختلف

همچون هندوانه ، خیار ، هلو و … از دیگر خدمات این وبسایت است که میتواند کمک بسیاری در شناخت چگونگی مصرف صحیح این مواد و مضرات مصرف نادرست آن ها برای کدبانوی خانه داشته باشد .

 

نتیجه گیری :

در این مقاله با بیان اهمیت های نیاز به آموزش صحیح آشپزی و شناخت مواد اولیه ، خواستیم تا راهکاری مشخص بخصوص برای نوعروسان معرفی کنیم تا بدون نگرانی به آشپزی و نشان دادن هنر خود در وقت های آزاد بپردازند . آشپزی فقط پخت غذا و … نمی باشد . یک سالاد بسیار ساده با دیزاینی رویایی می تواند تاثیر بسیاری بر روحیه ی آشپز بگذارد و تاثیر دوچندانی نیز بر روی اعضای خانه خواهد داشت .

 

مجله ی خانوادگی زرین بانو با شناخت کاملی که از مهمترین نیاز های یک کدبانوی ایرانی در بخش آشپزی ، شناخت مواد غذایی و خواص آنها و … دارد تاسیس شده است و با توجه به رویکردی که دارد تمرکز خود را بر روی فوت و فن های آشپزی و نکات ناگفته یا کمتر گفته شده ی آشپزی گذاشته است . در این وبسایت بخش های دیگری همچون بخش سلامت ، بخش گردشگری ، بخش گلکاری و … نیز وجود دارد .

 

 

تلخ

محسنی اژه ای: برخورد قاطعی با مفسدان اقتصادی خواهیم داشت

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه برخورد قاطعی با مفسدان اقتصادی خواهیم داشت، گفت: در جنگ اقتصادی کنار سرمایه‌گذاران هستیم.

 

به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، حجت الاسلام و‌المسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای ظهر امرو‌ز در آیین تودیع و معارفه رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی، این استان را در بسیاری از زمینه‌ها الگویی برای سایر نقاط کشور دانست و اظهار داشت: در آذربایجان شرقی بین مردم و مسئولان مختلف همدلی وجود دارد و رئیس کل جدید نیز برای موفقیت در این استان باید از همه صاحب نظران کمک بگیرند و از ظرفیت مجموعه و خارج از مجموعه و نخبگان استفاده کند.

 

وی با بیان اینکه امر قضا امر خطیر و مهمی است که متصدی این امر باید بتواند از عهده این تکلیف سنگین برآید، افزود: این مسئولان به میزان سختی، پاداش بالایی دارد لذا در این امر خطیر برای اینکه متصدی قضا موفق به تحقق عدالت شود، باید بیش از دیگران از خدا استمداد کند، اگر از خدا استمداد نطلبیم، نمی‌توانیم از عهده این امر خطیر بر بیاییم.

 

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینکه به آقای خلیل‌اللهی به عنوان رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی توصیه می‌کنم قبل از اینکه به پرونده دیگران برسند، به پرونده خود برسند و از خداوند استمداد بطلبند، گفت: نماز اول وقت، اهتمام به نماز، قرآن، صبر در برابر مشکلات، تلاش جدی برای رفع مشکلات مردم و… از توصیه‌های بنده به مدیر جدید است.

 

وی با تاکید بر اینکه همه مدیران ما باید در هر بخشی، به ویژه در قوه قضائیه بین مسائل حوزه کاری و اداری با وظایف یک انقلابی، مسلمان و انسان وارسته جمع کنند، خاطرنشان کرد: مدیر ما باید هر دو را به نحو احسن اجرا کند، ما به عنوان نظام اسلامی که با پرچم داری ولی فقیه بر پایه خون شهدا و ایثارگری ایثارگران و خون دل ملت‌ها نهادینه شده است، به عنوان کارگزار نظام باید هم وظایف اداری و هم وظایف مسلمانی و انقلابی را عملیاتی کنیم.

 

محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به اینکه یکی از شاخص‌هایی که در ارزیابی‌های روسای کل دادگستری استانها و مدیران ارشد قضایی داریم، مردم‌داری، با مردم بودن و توجه به مردم و تلاش برای رفع مشکل مردم در چارچوب مقررات با حسن خلق است ابراز داشت: این رفتار متناسب مدیر نظام اسلامی است که حجت‌الاسلام مظفری هم به دلیل همین صفت، در این استان موفق بوده‌اند و حجت‌الاسلام آل هاشم هم به همین دلیل محبوبیت یافته‌اند.

 

وی با بیان اینکه همان گونه که به اجرای فرایض دینی مأمور شده‌ایم، به همان مقدار به «مداراةّ الناس» مأمور هستیم افزود: شاخص مهم دیگر، توانایی مدیران ما در جمع بین مسائل مختلف است. ما در کشور مشکلات اقتصادی بالایی داریم، در مصاف جنگ اقتصادی رونق تولید و اقتصاد اهمیت دارد که قوه قضاییه باید در کنار دولت و مجلس در این جنگ نقش ایفا کند.

 

معاون اول قوه قضائیه با تقدیر از رئیس کل دادگستری استان که از مفسد اقتصادی غافل نشدند، اما در جنگ اقتصادی و رونق تولید موفق بودند، ابراز داشت: در دوران مدیریت ایشان ضمن برخورد با مفسدان اقتصادی، از فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران سالم هم حمایت کردند. همه ما موظفیم این مسائل را در کنار هم جمع کنیم و ضمن برخورد قاطع با مفسدان، با مردم هم مدارا کنیم.

 

وی خاطر نشان کرد: با این مسئله، آیا در نقطه مطلوب هستیم؟ خیر؛ باید خیلی تلاش کنیم تا به نقطه مطلوب برسیم و نواقص را با همکاری مجموعه همکاران رفع کنیم.

 

محسنی اژه‌ای در ادامه، وضعیت پرونده‌های موجود در آذربایجان شرقی را مورد اشاره قرار داد و گفت: بیش از 25 درصد پرونده‌های کیفری ما در این استان، سه اتهام «توهین»، «ضرب و شتم عمدی» و «صدمات غیر عمدی و تصادفات» است که همه باید دست به دست هم دهند تا این بخش کاهش یابد که اگر این سه اتهام کاهش یابد، یک چهارم حجم پرونده‌ها کاهش می‌یابد و این، نیازمند فرهنگ سازی جدی است.

 

این مقام ارشد قضایی کشور، تاکید کرد: باید در قالب شورای حل اختلاف و با استفاده از ظرفیت مردمی برای صلح و سازش استفاده شود که هم خیر و برکت فراوانی در جامعه خواهد داشت و هم برای کم کردن ورودی پرونده‌ها بسیار مؤثر است.

 

وی توجه به خانواده زندانیان را مورد تاکید قرار داد و افزود: خانواده زندانیان گرفتار شده‌اند، اما باید زمینه‌ای فراهم کنیم که خانواده مجرم بیش از مجرم مجازات نشود، که نیازمند توجه ویژه است.

 

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه یکی از استان‌هایی که به اقدامات آنها افتخار می‌کنم، اقدامات فرهنگی آذربایجان شرقی در امر زندان‌هاست گفت: یک مجرم باید در زندان متحول شود، نه اینکه خروجی زندان یک افعی باشد، در آذربایجان شرقی بر اساس اقدامات فرهنگی در زندان، این امر محقق شده و تعدادی از زندانیان حافظ کل شده‌اند که این اقدام به عنوان الگوی سایر استان‌ها باید مطرح شود.

تلخ

دستور رهبر انقلاب برای تنظیم بازار و رفاه بیشتر مردم

رئیس‌جمهور در جلسه هیأت دولت از دستور رهبر معظّم انقلاب درباره تنظیم بازار خبر داد.

 

به گزارش رجانیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست‌جمهوری، حجّت‌الاسلام حسن روحانی، پیش از ظهر امروز در جلسه هیأت دولت پس از تشریح اقدامات دولت در زمینه تنظیم بازار گفت: رهبر معظّم انقلاب دستور دادند که در خصوص تنظیم بازار تلاش مجدانه‌ای صورت بگیرد که قطعاً این کار نیز انجام خواهد شد تا شاهد رفاه بیشتر مردم باشیم.

تلخ

بسیج بر “محرومیت‌زدایی” ‌متمرکز شد‌ه است

رئیس سازمان بسیج ‌گفت: بخش زیادی از پروژه‌های سپاه با مشارکت بسیج، دستگاه‌های دولتی و مردم است و همه با هم برای کاهش مشکلات مردم دست به دست یکدیگر داده‌ایم.

 

به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، سردار غلامرضا سلیمانی پیش‌از ظهر امروز در حاشیه آئین بهره‌برداری از 4500 پروژه محرومیت‌زدایی زودبازده و عام‌المنفعه که به صورت همزمان در روستای پایگلان این شهرستان برگزار شد، در گفت‌وگوبا خبرنگاران اظهار داشت: در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، 40 هزار پروژه محرومیت‌زدایی و خدمت‌رسانی در مناطق محروم و کم‌برخوردار کشور اجرا می‌شود.

 

وی افزود: امروز همزمان 4 هزار و 500 پروژه محرومیت‌زدایی در سراسر کشور به بهره‌برداری رسید و پروژه خانه بهداشت پایگلان در شهرستان سروآباد به‌نمایندگی از پروژه‌های استانی و کشوری افتتاح شد.

 

رئیس سازمان بسیج مستضعفین تصریح کرد: پروژه‌های به بهره‌برداری رسیده در حوزه سلامت، بهداشت و درمان، رونق تولید، آب و کشاورزی و توسعه زیرساخت‌های مناطق محروم است و این مسیر همچنان تداوم دارد.

 

وی با ذکر اینکه «محرومیت‌زدایی و کاهش مشکلات مناطق کم‌برخودار» مورد تاکید مقام معظم رهبری است، گفت: بسیج سازندگی به همت مردم و مسئولان دست به دست هم داده تا مشکلات به‌سرعت کاهش پیدا کند.

 

سردار سلیمانی عنوان کرد: بخش زیادی از پروژه‌های سپاه با مشارکت بسیج، دستگاه‌های دولتی و مردم است و همه با هم برای کاهش مشکلات مردم دست به دست یکدیگر داده‌ایم.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جنگ اقتصادی که دشمنان راه‌اندازی کرده‌اند، عنوان کرد: تحریم‌ها هیچ‌گاه مانع پیشرفت جمهوری اسلامی ایران نمی‌شود بلکه یک فرصت برای تکیه بر ظرفیت‌ها و توانایی‌های داخلی کشور است.

 

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه توانایی‌ها و داشته‌های ملت ایران در بیانیه گام دوم انقلاب به‌خوبی تدوین شده است، اظهار کرد: ظرفیت‌های داخلی با تکیه بر تجارب چهل سال گذشته و فرصت‌های پیش‌رو می‌تواند سبب پیشبرد اهداف، پیشرفت کشور و برداشتن گام‌‌های جدی در توسعه و رفع محرومیت‌زدایی شود.

تلخ

ترامپ هفته قبل ٦١دروغ گفت و رکورد شکست

یک رسانه آمریکایی با راه‌اندازی کارزار راستی‌آزمایی اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا، گزارش داد که او هفته قبل 61 بار ادعاهای نادرست و دروغ به زبان آورده است.

 

در ادامه ادعاهای نادرست «دونالد ترامپ»‌ رئیس‌جمهور آمریکا، گروه‌های حقیقت‌یاب گزارش دادند که او طی هفته گذشته بیش از ۶۰ دروغ گفته است.

 

وبگاه شبکه «سی. ان. ان» بامداد امروز (سه‌شنبه) در گزارشی درباره دروغ‌های هفته گذشته ترامپ از راه‌اندازی کارزاری برای راستی‌آزمایی ادعاهای رئیس‌جمهور آمریکا خبر داد: «ما همه آنها را می‌شماریم. زیرا تمام آنها مهم هستند. ترامپ سخنرانی‌های عمومی خود را با ادعاهای نادرست آلوده می‌کند، از بزرگنمایی و اغراق تا دروغ‌های بزرگ. از امروز ما تمام آنها را حقیقت‌یابی می‌کنیم».

 

این رسانه آمریکایی با بیان اینکه رأی‌دهندگان این کشور باید بدانند رئیس‌جمهورشان چگونه در حال فریب‌دادن آنهاست، اعلام کرد که از این به‌بعد به صورت هفتگی، آماری از ادعاهای نادرست و دروغ‌هایی که ترامپ به‌صورت علنی – چه در سخنرانی‌ها و چه در توئیت‌های خود – بیان می‌کند را به مخاطبان ارائه خواهد کرد.

 

بر این اساس، ترامپ هفته گذشته ۶۱ بار ادعای نادرست و دروغ گفته است که این رقم از متوسط هفتگی او بیشتر بود. این ادعاهای نادرست علنی به تفکیک 22 بار در سخنرانی انتخاباتی خود در ایالت کارولینای شمالی، 15 بار در جلسه هیأت دولت، شش بار در توئیتر و پنج بار در مصاحبه با خبرنگاران مطرح شده است.

 

مهمترین این 61 دروغ ترامپ در هفته گذشته، ‌دو مورد زیر است:

 

او دو بار «ایهان عمر» نماینده کنگره آمریکا را به حمایت و تشویق تروریست‌های القاعده متهم کرد، ادعایی که سی.ان.ان آن را «فاحش‌ترین» دروغ او در تمام دوره ریاست‌جمهوری وی توصیف کرد.

 

ترامپ همچنین ادعا کرد زمانی که هواداران او در حال شعار دادن علیه ایلهان عمر بودند (آنها می‌گفتند “او را به کشورش برگردانید”) به‌سرعت حرف‌هایش را ادامه داده تا حاضران به شعارهایشان ادامه ندهند. اما فیلم‌های موجود از سخنرانی وی نشان می‌دهد که 13 ثانیه سکوت کرده تا این شعار ادامه پیدا کند. سی.ان.ان این ادعای ترامپ را «بی‌معنی‌ترین» دروغ وی توصیف کرد.

 

سی.ان.ان همچنین با اشاره به گزارشی که پیشتر جمع‌آوری کرده بود، نوشت که ترامپ از زمان روی کار آمدن در کاخ سفید در ژانویه 2017، حدودا روزی 6 دروغ به زبان آورده است. (تا می 2019)

 

این شبکه آمریکایی تاکید کرد که ترامپ هر روز که می‌گذرد، بیش از پیش غیرقابل اعتماد می‌شود، به‌گونه‌ای که او در سال 2017 حدودا 2.9 ادعای نادرست داشته که از سال 2018 تا می 2019، به 8.3 دروغ افزایش یافته است.

 

روزنامه «واشنگتن‌پُست» نیز بعد از آغاز ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» در واکنش به ادعاهای نادرست و دروغ‌گویی‌های مکرر او در مسائل داخلی و خارجی یک صفحه ویژه با عنوان «ارزیابی‌کننده حقیقت» (Fact Checker) به شفاف‌سازی درباره این ادعاها و دروغ‌ها پرداخته و بر اساس یک گزارشی که ارائه کرده ترامپ هر ۲۴ ساعت ۸ دروغ می‌گوید.

 

منبع: فارس